Film o parafii (realizacja FOTOM foto video)

Galeria w skrócie

Pielgrzymka_Panewniki_2016_17
Pielgrzymka_Panewniki_2016_17
Pielgrzymka_Panewniki_2016_25
Pielgrzymka_Panewniki_2016_25
Pielgrzymka_Panewniki_2016_31
Pielgrzymka_Panewniki_2016_31
Czuwanie_SDM_03
Czuwanie_SDM_03
Pielgrzymka_Panewniki_2016_07
Pielgrzymka_Panewniki_2016_07
Pielgrzymka_Panewniki_2016_06
Pielgrzymka_Panewniki_2016_06
Drukuj
PDF

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
20 NIEDZIELA ZWYKŁA
11.08.2019

1. W okresie wakacji, w tygodniu jest jedna Msza św. o godz. 18.00; okazja do spowiedzi 15 min. przed Mszą św. Kancelaria parafialna czynna od poniedziałku do piątku pół godziny po Mszy św. (od godz. 18.30 do 19.00). Msze św. w niedziele: godz. 9.00, 12.00 i 18.00; w okresie wakacji nie ma Mszy św. o godz. 10.30; Msza św. w sobotę o godz. 18.00 jest liturgią niedzielną.

2. W czwartek, 15 sierpnia, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej tradycji nazywana jest także świętem Matki Bożej Zielnej. Dzień, 15 sierpnia jest także rocznicą Cudu nad Wisłą, czyli zwycięstwa Wojska Polskiego nad Sowietami w 1920 r. w bitwie warszawskiej i ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu. Czciciele Maryi przypisują je szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej, którego i my dzisiaj wzywamy nad naszą Ojczyzną. Pamiętamy też o polskich żołnierzach, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, starają się wprowadzać pokój tam, gdzie go brakuje – ten dzień to ich święto. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione podczas Mszy świętych. Msze św. w niedziele: godz. 9.00, 12.00 i 18.00.

3. W piątek, 16 sierpnia, na Mszy św. o godz. 18.00 będziemy modlić się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, możemy składać karteczki z prośbami i podziękowaniami.

4. W trzecią niedzielę miesiąca, 18 sierpnia, ofiary składane na tacę przeznaczone są na prace przy naszym kościele. Bóg zapłać.

5. Sakrament chrztu udzielany będzie w trzecią niedzielę miesiąca, 18 sierpnia, na Mszy św. o godz. 12.00. W czwartą niedzielę miesiąca Msza św. o godz. 12.00 z błogosławieństwem dzieci na roczek. W piątek, 16 sierpnia, po Mszy św. o godz. 18.00 w salce odbędzie się katecheza dla rodziców i chrzestnych. W katechezie tej powinni uczestniczyć również chrzestni, którzy będą pełnili tę zaszczytną funkcję w innej parafii, po katechezie otrzymają zaświadczenie potwierdzające udział. Zgłoszenia w kancelarii parafialnej.

6. Stowarzyszenie „Rycerstwo Niepokalanej” przy parafii św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej zaprasza, w środę, 14 sierpnia, na pielgrzymkę do Centrum św. Maksymiliana Kolbe w Harmężach k/Oświęcimia na uroczystości upamiętniające 78. rocznicę męczeńskiej śmierci Św. Maksymiliana.

7. W niedzielę, 18 sierpnia, pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej na uroczystości Wniebowzięcia NMP. Więcej informacji o pielgrzymkach na plakatach w gablotce.

8. W niedzielę, 18 sierpnia o godz. 14.30 w Amfiteatrze w Rogoźniku rozpoczną się Dożynki diecezjalno-gminne. Program: godz. 14:30 – Ocena wieńców dożynkowych; godz. 15:00 – Msza Święta pod ks. bp. Grzegorza Kaszaka; godz. 16:00 – Obrzędy dożynkowe; godz. 17:00 – Koncert Zespołu Avocado; godz. 18:00 - Regionalny Zespół Folklorystyczny „Rogozanki”.

9. Zapraszamy parafian do udziału w Zagłębiowskiej Pielgrzymce na Jasną Górę w dniach: 23 – 25 sierpnia. „W mocy Ducha Świętego” – to hasło XXVIII pieszej pielgrzymki z Diecezji Sosnowieckiej na Jasną Górę. Zapisy w kancelarii parafialnej. Spotkanie organizacyjne odbędzie się, w niedzielę, 18 sierpnia, o godz. 19.00, w naszej parafii. Przewodnikiem pielgrzymki będzie ks. Karol Pszonka, neoprezbiter.

10. Prasa katolicka Niedziela, Gość Niedzielny do nabycia u ministrantów. Zachęcamy do lektury.

11. Wszystkim wyjeżdżającym na urlopy, życzymy dobrego wypoczynku.

W TYM TYGODNIU:

• W środę, 14 sierpnia, wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbe, apostoła Niepokalanej, męczennika w Auschwitz;

• W sobotę, 17 sierpnia, wspomnienie św. Jacka, jednego z pierwszych polskich dominikanów, misjonarza na Rusi.


Zachęta do udziału w pielgrzymowaniu duchowym w ramach Pieszej Pielgrzymki na Janą Górę.

Drodzy Bracia i Siostry!

Papież św. Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny 4 czerwca 1979r. na Jasnej Górze mówił: „Przyzwyczaili się Polacy wszystkie, niezliczone sprawy swojego życia, różne jego momenty ważne, rozstrzygające, chwile odpowiedzialne, jak wybór drogi życiowej czy powołania, jak narodziny dziecka, jak matura czyli egzamin dojrzałości, jak tyle innych... wiązać z tym miejscem, z tym sanktuarium. Przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce — Tej, która tutaj nie tylko ma swój Obraz, swój Wizerunek, jeden z najbardziej znanych i najbardziej czczonych na całym świecie — ale która tutaj w jakiś szczególny sposób jest. Jest obecna. Jest obecna w tajemnicy Chrystusa i Kościoła — uczy Sobór..

Zachęcając do udziału w pieszej pielgrzymce mamy świadomość, że nie każdy może wziąć udział w tej formie wypraszania łask dla siebie i swoich bliskich. Przeszkodą może okazać się choroba, podeszły wiek, nagłe ważne wydarzenia, czy choćby brak urlopu w tym czasie. Nawiązując jednak do powyższych słów papieża, osoby nie mogące pielgrzymować pieszo, pragniemy zachęcić do udziału w tzw. duchowym pielgrzymowaniu na Jasną Górę. Do grupy duchowych pielgrzymów możemy zapisać się każdy, kto zobowiąże się do wypełnienia każdego dnia następujących praktyk:
1. Modlitwy w ciągu dnia: pacierz poranny i wieczorny, odmówienie jednej części różańca lub przynajmniej jednej dziesiątki w intencjach z jakimi pielgrzymi zmierzają na Jasną Górę, „Anioł Pański” , koronka do Bożego miłosierdzia, Apel Jasnogórski oraz odmówienie Modlitwy Duchowego Pielgrzyma.
2. Przeczytanie fragmentu Pisma Świętego i rozważenie go.
3. Uczestnictwo we Mszy świętej i przyjmowanie Komunii Świętej a jeśli jest to niemożliwe, wówczas duchowe przyjęcie Komunii Świętej.

 Duchowe pielgrzymowanie trwa tak długo, jak długo pielgrzymuje moja piesza grupa pielgrzymkowa. Zapisywać się możemy u przewodników grup dekanalnych lub w swoich parafiach, podając swoje imię i pozostawiając zapisaną prośbę, którą pielgrzymi zaniosą przed Oblicze Maryi. Złożone prośby duchowych pielgrzymów będą czytane każdego dnia podczas drogi przed jedną dziesiątką różańca a wyznaczony ksiądz również każdego dnia będzie odprawiał w tych w intencjach Mszę św..

W naszej Ojczyźnie i naszej diecezji już od wielu lat forma duchowego pielgrzymowania jest obecna wśród wiernych a jej wartość poparta jest licznymi świadectwami. Ludzie chorzy, przeżywający różne problemy a także duchowo dręczeni, którzy włączyli się w duchowe pielgrzymowanie, czasem mówią o otrzymanych łaskach. Dlatego wszystkich szukających Bożego miłosierdzia a z różnych przyczyn nie mogących pielgrzymować pieszo na Jasną Górę jeszcze raz pragniemy zachęcić słowami św. Jana Pawła II: „[Maryja] Jest obecna dla każdego i dla wszystkich, którzy do Niej pielgrzymują... choćby tylko duszą i sercem, choćby tylko ostatnim tchnieniem życia, jeśli inaczej nie mogą”.

Modlitwa Duchowego Pielgrzyma:
Jasnogórska Pani Bogarodzico Dziewico. W Twym Niepokalanym Sercu składam moje duchowe pielgrzymowanie. Łącząc się duchem i modlitwą z pątnikami zmierzającymi ku Jasnej Górze, ofiaruję ten dzień w intencji /wymień intencję/. Oddaję Ci Matko moje radości i troski, spotkania i rozmowy, pragnienia i dobre uczynki. Moje prace łączę z Twoimi pracami w Nazarecie, cierpienia i upokorzenia z Twoim trwaniem pod Krzyżem Jezusa na Kalwarii. Matko Boża, patronko pątników, niosąca pomoc Świętej Elżbiecie, pielgrzymująca z rodziną do Jerozolimy, oddal ode mnie wszelkie zasadzki złego ducha, uproś opiekę Świętych Aniołów, aby mnie strzegli w drodze i szczęśliwie doprowadzili do celu. Bądź Przewodniczką na wszystkich drogach mojego życia, ucz mnie wypełniać wolę Ojca, pogłębiać więź z Jezusem, odczytywać natchnienia Ducha Świętego. A kiedy przyjdzie kres mojego ziemskiego pielgrzymowania, bądź przy mnie i zaprowadź bezpiecznie do niebieskiej Ojczyzny. Amen.