Drukuj
PDF

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
26.03.2023

1. W piątą niedzielę Wielkiego Postu, rozpoczynamy część tego okresu liturgicznego, która będzie miała charakter pasyjny. Modlimy się, abyśmy gorliwie naśladowali miłość Chrystusa, który oddał własne życie za zbawienie świata. Niech rozważanie męki Zbawiciela pomaga nam podejmować codzienny trud i przeżywać go w łączności ze Zbawicielem. Zgodnie z tradycją w kościołach zasłaniane są krzyże.

2. Rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne i będą trwały do środy, 29 marca. Rekolekcje prowadzi ks. Mirosław Tosza, założyciel i opiekun Wspólnoty Betlejem z Jaworzna. Wspólnotę „Betlejem” tworzy środowisko ludzi skupionych wokół domu przy ul. Długiej 16 w Jaworznie: bezdomni, ubodzy, ich przyjaciele i wolontariusze. Nauki rekolekcyjne będą w: poniedziałek, wtorek i środę; dla dorosłych o godz. 8.00 i 18.00.; dla Szkoły Podstawowej kl. V do VIII o godz. 9.30; dla Szkoły Podstawowej kl. I do IV o godz. 11.00. W środę dzień spowiedzi: od godz. 7.30 i 17.00.

3. Serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy uczestniczyli w Drodze krzyżowej ulicami Gołonoga.

4. Droga krzyżowa w piątek, o godz. 16.30 dla dzieci, o godz. 17.30 dla młodzieży i dorosłych, Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym, w niedzielę o godz. 17.15. Ofiary składane przy krzyżu adoracyjnym przeznaczone są na kwiaty do Bożego Grobu. Bóg zapłać.

5. Pan Jezus zachęca nas do nieustannej prośby o tych, którzy będą kontynuować Jego misję, aby Ewangelia była głoszona ludziom wszystkich czasów. Czas Wielkiego Postu jest, w naszej diecezji, czasem modlitwy i pokuty w intencji nowych powołań kapłańskich do diecezjalnego seminarium, pod hasłem: „Razem szturmujemy niebo. Wielki Post 2023”. Każdy może wybrać sobie dowolny dzień Wielkiego Postu, który przeżyje o chlebie i wodzie, modląc się Litanią do św. Józefa, patrona seminarium, w intencji nowych powołań. Zachęcamy do wpisania swojego imienia i nazwiska oraz wybranej daty na przygotowanej liście.

6. W Wielkim Poście Kościół zachęca do podejmowania dzieł miłosierdzia. W naszej świątyni wystawiony jest „kosz dobroci”, gdzie można składać produkty żywnościowe i środki czystości, które zostaną przekazane najbardziej potrzebującym. Dziękujemy z każdy – nawet najmniejszy gest miłosierdzia.

7. Są do nabycia Baranki Wielkanocne z białej czekolady, przygotowane przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Baranek - symbolizuje Chrystusa, który jako baranek oddał swoje życie za ludzi, a zmartwychwstając odniósł zwycięstwo nad grzechem i śmiercią. Niech go nie zabraknie w naszym wielkanocnym koszyczku. Cena Baranka Wielkanocnego 6 zł – nie jest ceną samego baranka - środki pozyskane ze sprzedaży baranków pozwalają Caritas Diecezji Sosnowieckiej prowadzić i rozwijać działa miłosierdzia wobec potrzebujących.

8. We wtorek, 28 marca, przypada czternasta rocznica święceń biskupich ks. biskupa Grzegorza Kaszaka. Módlmy się w Jego intencji, aby Pan Bóg obdarzał Go obfitym błogosławieństwem, a święci patronowie nasze diecezji Albert i Rafał wypraszali potrzebne łaski.

9. W środę, 29 marca, na Mszy św. o godz. 18.00 będzie się modlić w intencji dzieci za których modlą się rodzice należący do Róży Różańcowej Rodziców oraz w intencjach polecanych modlitwie Parafialnej Grupie Modlitwy Wstawienniczej.

10. W czwartek, 30 marca, po Mszy św. o godz. 18.00. spotkanie rodziców dzieci z kl. IV przed Rocznicą Pierwszej Komunii Świętej.

11. Prosimy zgłaszać chorych do spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej, których kapłan w piątek, 31 marca, od godz. 9.00, odwiedzi w domu z Najświętszym Sakramentem.

12. W pierwszą sobotę miesiąca, 1 kwietnia, o godz. 17.00, nabożeństwo wynagradzające do Niepokalanego Serca Maryi.

13. W niedzielę, 2 kwietnia, po Mszy św. o godz. 9.00 spotkanie Żywego Różańca, po Mszy św. o godz. 18.00 spotkanie Kręgu Biblijnego. Zapraszamy.

14. Niedziela, 2 kwietnia, to Niedziela Męki Pańskiej, czyli Niedziela Palmowa. Wspominamy uroczysty wjazd Chrystusa Pana do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm na każdej Mszy Świętej. Uroczysta procesja z palmami podczas Mszy św. o godz. 12.00. Dzieci zapraszamy do konkursu na najwyższą palmę.

15. W Niedzielę Palmową, ofiary składane do puszki przeznaczone są na kwiaty do Bożego Grobu. Bóg zapłać.

16. Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej prowadzi zapisy na Wielkanocne Śniadanie, które dąbrowscy wolontariusze dostarczą samotnym Mieszkankom i Mieszkańcom Miasta Dąbrowa Górnicza. Chęć otrzymania śniadania można zgłaszać do 28 marca od poniedziałku do piątku w godz. 10-14 pod numerem 668 573 952. Do udziału w akcji zachęcamy także darczyńców.

17. Katolicka Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym i Katolickie Liceum im. św. Brata Alberta w Dąbrowie Górniczej serdecznie zapraszają na Dzień Otwarty połączony z kiermaszem wielkanocnym do siedziby szkoły przy ul. Ks. G. Augustynika 1, dnia 31 marca 2023, o godz. 16.00. Jednocześnie szkoła informuje o trwającej rekrutacji do klasy I Szkoły Podstawowej oraz I klasy Liceum Ogólnokształcącego.

18. Niedziela, Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny Gość Niedzielny Ekstra poświęcony znakom Męki Boga do nabycia w zakrystii, zachęcamy do lektury.

19. Jest kolejny numer naszej parafialnej gazetki „Spod znaku Maryi”. Bóg zapłać za ofiary składane do puszki, na pokrycie kosztów wydawania gazetki.